Opublikowany przez: Monika C. 2020-07-24 11:13:13
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Devin Rajaram on Unsplash
Najwięcej witamin i mikroelementów zawierają owoce i warzywa, które dojrzewały w pełnym słońcu. Szkoda, że nie da się ich zjeść na zapas. Jest jednak metoda, która pozwoli zachować ich bogactwo na resztę na roku. Będziesz mogła przygotować z nich pyszne dania i desery, kiedy za oknem plucha, a w sklepach świeże owoce to te egzotyczne, lub uprawiane w sztucznych warunkach. Tym sposobem, z którym świetnie sobie poradzisz, nawet jeśli jesteś zapracowaną mamą jest mrożenie!
Mrożenie pozwala zachować większość cennych witamin i składników odżywczych pod warunkiem, że jest zrobione dobrze. Na szczęście jest to jeden z łatwiejszych sposobów przechowywania i konserwowania darów natury. Teraz jest najlepszym moment na mrożenie owoców i warzyw, bo dojrzewanie na polu zapewnia najwięcej cennych dla zdrowia dziecka i dorosłych witamin, minerałów i składników odżywczych. Żeby prawidłowo mrozić owoce i warzywa obowiązuje jedna zasada. Trzeba to zrobić jak najszybciej po przyniesieniu do domu, kiedy są najbardziej świeże i jędrne.
Warto także pamiętać o właściwym opakowaniu do mrożonek - wybieraj torebki z tworzywa, z którego nie przenikają szkodliwe dla zdrowia substancje. Na niektórych z niech możesz tez napisać datę zamrożenia i podpisać zawartość.
Owoce są teraz pełne witamin, warto wiec je zamrozić by zimą robić z nich pyszne desery i napoje dla całej rodziny. Dobrze jest pamiętać o tym, że owoce po rozmrożeniu nie będą miały swojej formy – nie udekorujesz wiec nimi tortu lub galaretki. Dzieje się tak, bo owoce zawierają dużo wody, która zamarzając tworzy kryształki lodu, a te z kolei mają większą objętość niż woda, z której powstały i rozrywają błony komórkowe. Nie ma to jednak znaczenia dla zawartości witamin i mikroelementów zawartych w owocach.
Do zamrożenia nadają się truskawki, maliny, jagody, porzeczki. Najlepiej je mrozić w specjalnych torebkach o mrożonek. Przed zamrożeniem owoce powinny być, w miarę możliwości, suche.
Najlepiej mrozić warzywa, które nie zawierają w sobie dużo wody. By zachowały swój kształt, dokładnie je osusz, a nastepnie położ na tackach, w jednej warstwie. Następnie wybiesz w zamrażarce funkcję szybkiego mrozenia. Kiedy warzywa będą zmrożone, przesypl je do podpisanych torebek lub pojemników. Najlepiej mrozić fasolkę szparagową, bób, marchew, seler korzeniowy, kalafior, brokuły., groszek cukrowy. Warzywa zielone warto zblanszować przed zamrożeniem - zachowają wtedy ładniejszy kolor, zapach i smak.
Dobrym pomysłem jest też zamrożenie natki i koperku. Należy je najpierw umyć i bardzo dkładnie osuszyć. Następnie oderwać listki od łodyżek i drobno posiekać. Najlepiej mrozić je w pojemnikach. Zimą docenisz możliwość dołożenia do zupy, ziemniaków czy innych potraw gotowe “zielone”.
Warto też zamrozić grzyby. Ważne, by były z pewnego źródła, jadalne i nie trujące! Najlepsze są młode, o zwartym miąższu: borowiki, podgrzybki, maślaki i kurki. Przed zamrożeniem trzeba je koniecznie dobrze oczyścić, miękką szczoteczka lub pędzelkiem – po rozmrożeniu będą wilgotne i nie da się ich już dokładnie oczyścić. Przed mrożeniem grzybów lepiej nie myć. Grzyby najlepiej mrozić pojedynczo na tacce - będą ozdobą risotto lub makaronu. Małe w całości, większe lepiej jest pokroić na mniejsze kawałki - najlepiej takie, żeby później wszystkie rozmrażali się w tym samym czasie. Kurki można przed zamrożeniem zblanszować.
Nie polecamy mrożenia rydzów - często są gorzkie po rozmrożeniu, mimo blanszowania. Jeśli macie sposób, by rydze były później dobre, bardzo prosimy podzielcie się z nami.
Uwaga: zdecydowanie nie polecamy podawania grzybów dzieciom ani osobom starszym!
>>> Cztaj też:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.